تایپ فیس لاله زار

تایپ‌فیس «لاله‌زار» با سرمایه‌گذاری شرکت «گوگل»(Google)،تحت پروانه‌ی فونت‌ آزاد(Libre Font) و در سال ۱۳۹۴ طراحی شده است.لاله‌زار یک تایپ‌فیس به اصطلاح نمایشی‌ست(Display) (برای استفاده درعنوان‌ها، اندازه‌های بزرگ و متن‌های کوتاه) که با الهام از شیوه‌ی خاصحروف‌نگاری(Lettering) که غالبا در اعلان‌های ژانر سینمایی «فیلمفارسی»دیده می‌شود، سعی در ایجاد فضایی دوستانه و غیر رسمی دارد. اگرچه هدف اینپروژه بازسازی مو به موی این شیوه‌ی حروف‌نگاری نیست، بلکه تلاش شده تایپیکاربردی، مدرن و در عین حال اصیل با قابلیت پشتیبانی کامل زبان‌های عربی،فارسی و اردو باشد.تایپ فیس‌های نمایشی یا display ، یکی از رایج‌ترین انواع تایپ فیس درزبان های لاتین هستند؛ این در حالیست که توجه به این نوع تایپ فیس در زبانهای فارسی و عربی خیلی کمتر به چشم می‌خورد.برنا ایزدپناه در طراحی حروف این تایپ فیس سعی کرده است تا سلایق هر سهزبان فارسی، عربی و اردو را در نظر بگیرد. برای مثال حروف مختص به خط اردوبا الهام از شکل نستعلیق آن‌ها، که شیوه‌ی رایج نوشتن اردو است، طراحیشده‌اند.این درحالی‌ست که لاله‌زار را می‌توان در دسته‌بندی تایپ‌فیس‌هایبر پایه‌ی خط نسخ قرار داد.

تایپ فیس لاله زار / برنا ایزدپناه
ایزد پناه درباره یکی از ویژگی‌های خاص این تایپ فیس، یعنی بخش‌های دست‌نویس آن اینگونه توضیح داداز دیگر ویژگی‌های این تایپ‌فیس امکان استفاده‌ی کاربر ازفرم‌های ساده شده‌ی چاپی و یا ترکیب‌های دست‌نویس است. شکل چاپی خطعربی-فارسی به خاطر محدودیت‌ تکنولوژی‌های حروف‌چینی(Typesetting) ازشیوه‌ی دست‌نویس آن فاصله‌ گرفته و به ‌اصطلاح ساده شده. در ‌حالی‌ کهامروزه بسیاری از این محدودیت‌ها دیگر مانعی برای طراحی تایپ‌نیستند و ازهمین رو می‌توان لاله‌زار را تلاش کوچکی‌ برای احیا کردن فرم سیال و پرتحرکخوشنویسی عربی-فارسی در یک تایپ‌فیس مدرن دانست.

تایپ فیس لاله زار / برنا ایزدپناه

استفاده از لیگچر در نمونه ی اردولاله‌زارِ لاتین نیز برای همراهی خطعربی-فارسی در یک فضای هماهمنگ و همخوان طراحی شده. لذا از این تایپ‌فیسمی‌توان در طراحی‌های چند زبانه، برای مثال فارسی و انگلیسی، استفاده کرد.

تایپ فیس لاله زار / برنا ایزدپناه

تایپ فیس لاله زار / برنا ایزدپناه

نمونه متن اردونکته جالب و قابل توجه در طراحی این تایپفیس، نام حمایت کننده است. همانطور که اشاره شد حمایت کننده و سفارش دهندهاین تایپ فیس، شرکت مشهور آمریکایی گوگل است. جالب تر آنکه شرکت گوگل فارغاز تمامی سیاست های رایج موجود، این اثر را بصورت آزاد و رایگان منتشرخواهد کرد. این توجه و بهای شرکت آمریکایی به احیای خط فارسی-عربی را میتوان در کنار کم توجهی های مسئولان داخلی دید که با وجود حمایت های بی دریغشرکت ها و موسسات خارجی، هنوز در حمایت هنرمندان و به خصوص در زمینه طراحیفونت و مدرن نمودن خط فارسی-عربی دچار شک و تردید و اهمال هستند.برنا ایزد پناهمتولد ۱۳۶۱ است، مدرک کارشناسی خود را در سال ۱۳۸۴ در رشته طراحی گرافیکاز دانشگاه سوره تهران دریافت نموده و دارای مدرک کارشناسی ارشد در دو رشتهطراحی گرافیک از دانشگاه هنر لندن در سال ۱۳۸۹ و رشته طراحی تایپ فیس ازدانشگاه ردینگ انگلستان در سال ۱۳۹۴ است. او هم اکنون در انگلستان سکونتدارد و زمینه اصلی فعالیتش طراحی تایپ فیس است.

 

اگر محصول را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

محصولات مرتبط

دیدگاهی بنویسید

0